جراحی بینی باز

عمل جراحی بینی باز

جراحی بینی باز : یکی از مهم ترین موضوعاتی که در مقوله جراحی زیبایی بینی مطرح است و مورد بحث قرار می گیرد ؛ مسئله انتخاب روش جراحی می باشد.

به طور کلی جراحی بینی به دو روش رینوپلاستی باز و رینوپلاستی بسته قابل انجام است که جراح بینی بر اساس وضعیت بیمار و وسعت تغییراتی که می بایست بر روی بینی وی لحاظ گردد و نیز سلیقه و صلاحدید خود یکی از این دو روش را جهت انجام جراحی بینی برمی گزیند.

لازم به ذکر است اصلی ترین پارامتری که سبب تمایز این دو روش از یکدیگر می گردد ، برشی است که در بخش مابین سوراخ های بینی یا اصطلاحا ناحیه کلوملا ایجاد می گردد.

برش مذکور در جراحی بینی با تکنیک باز وجود دارد ، بنابراین میدان دید جراح در این روش وسعت یافته و تسلط وی بر ساختار بینی گسترش می یابد.

لذا امکان کسب نتایج قابل قبول با حداقل عوارض جراحی در عمل بینی به روش باز امکان پذیر خواهد بود و در نتیجه رینوپلاستی باز ، اولویت اکثر جراحان بینی می باشد.

در ادامه مقاله جهت آشنایی بیشتر شما همراهان عزیز، به شرح توضیحاتی پیرامون هر دو روش و مزایا و معایب آن ها پرداخته ایم.

جراحی بینی باز

جراحی بینی به روش باز :

بر خلاف رینوپلاستی بسته ، رویکرد رینوپلاستی باز یا رینوپلاستی اکسترنال ، ایجاد برش بر روی ستون میانی حفره های بینی ( کلوملا ) می باشد.

لذا در جراحی بینی باز ، پوست بینی از ناحیه ای که برش بر روی آن ایجاد شده به کمک ابزاری مخصوص به سمت بالا کشیده و بدین ترتیب اسکلت داخلی بینی برای جراح قابل دستیابی می گردد.

بنابراین به دلیل دید مستقیمی که جراح بینی در این روش از جراحی بر کل چارچوب بینی بیمار دارد ؛ قادر به ارزیابی دقیق کل ساختار بینی بوده و در نتیجه امکان بروز عوارض ناشی از جراحی و عدم رفع کامل ایرادات بینی در رینوپلاستی باز ، به حداقل می رسد.

جراحی بینی به روش بسته :

در رینوپلاستی بسته که به آن رینوپلاستی اندونازال نیز گفته می شود ، تمام برش های جراحی در داخل سوراخ بینی قرار می گیرند.

اگرچه در این روش ؛ برش های موازی تقریبا در نیمی از آستر سوراخ بینی ایجاد می شوند ، اما هیچ برشی در بخش خارجی بینی ایجاد نخواهد شد.

از این رو در جراحی بینی به روش بسته از به وجود آمدن هر گونه اسکار قابل رویت جلوگیری می شود.

اما از آن جا که برشی در ناحیه کلوملای بینی زده نمی شود و جراحی تنها از طریق مجاری باریک بینی انجام می پذیرد ، وسعت دید جراح محدود شده و دسترسی به چارچوب بینی برای وی دشوار می گردد .

لذا در جراحی بینی به روش بسته ، امکان این که طی جراحی بینی نتوان عیوب بینی را به طور کامل مرتفع نمود امری اجتناب ناپذیر است و از چالش های قابل توجه رینوپلاستی بسته به شمار می رود.

سخن آخر :

اگرچه رینوپلاستی با تکنیک بسته ، برای افرادی که آناتومی بینی نسبتا ساده دارند و با نقائص جزئی در بینی خود مواجه هستند می تواند گزینه مناسبی باشد.

اما ظهور رینوپلاستی به روش باز ، در درمان ناهنجاری های پیچیده بینی نظیر پیچ خوردگی بینی و غیره و نیز رفع ناهنجاری های شدید بعد از رینوپلاستی اولیه ( جراحی بینی ترمیمی ) ؛ انقلابی عظیم در جراحی بینی ایجاد کرده است.

تا جایی که اکثر متخصصان رینوپلاستی از عمل جراحی زیبایی بینی به روش باز برای جراحی بینی هایی با آناتومی دشوار استفاده می کنند.

در ارتباط با برش ناحیه کلوملا و اسکار ناشی از آن که در این روش از جراحی بر روی قسمت خارجی بینی ایجاد می گردد نباید نگران بود ؛ زیرا چنانچه بخیه ای که جهت بستن این برش زده می شود به درستی انجام گیرد ، زخم موجود در این ناحیه به مرور زمان محو خواهد شد.

پاسخ

15 + چهارده =

Call Now Buttonتماس با دکتر