جراحی بینی کج

عمل جراحی بینی کج

جراحی زیبایی بینی یکی از رایج ترین جراحی های زیبایی در سراسر جهان به شمار می رود. جراحی زیبایی بینی برای بینی های کج یا اصطلاحا جراحی بینی کج ، یکی از جراحی های دشوار بینی می باشد ؛ چرا که اگر صورت بیمار نیز حالتی نامتقارن داشته باشد ، ایجاد یک بینی کاملا صاف بر روی یک صورت نامتقارن قاعدتا امری دشوار خواهد بود.

بینی کج چیست ؟

در حالت طبیعی ، بینی می بایست در مرکز صورت واقع شده باشد ؛ حال چنانچه بنا به هر دلیلی بینی به سمت چپ یا راست صورت متمایل شده باشد ؛ در اصطلاح گفته می شود که بینی کج است.

لازم به ذکر است که میزان کج بودن بینی در برخی موارد خیلی ناچیز و جزئی است و در مواردی نیز ممکن است بسیار شدید بوده و به وضوح قابل رویت باشد ؛ اما در هر صورت کجی بینی ، خواه جزئی باشد و خواه شدید و چشمگیر ، علاوه بر تاثیر سوئی که بر زیبایی چهره می گذارد ، مکانیزم تنفسی بینی را نیز تحت الشعاع قرار داده و فرد را با اختلالات تنفسی مواجه خواهد ساخت.

از این رو افرادی که دارای بینی های کج هستند ؛ علاوه بر این که به دلیل کجی بینی ، خواهان اصلاح بینی خود می باشند به دلیل درگیری با مشکلات تنفسی ناشی از کجی بینی نیز درصدد انجام جراحی بینی کج خواهند بود.

جراحی بینی کج

علل کجی بینی :

به طور کلی کجی بینی می تواند از هر یک از دلائل زیر نشأت بگیرد :

 • یکی از دلایلی که منجر به کجی ظاهری بینی می گردد ؛ وجود اشکال در سیستم استخوان ها ، غضروف ها و همچنین بافت های تشکیل دهنده بینی است که موارد ذیل از آن جمله می باشند :
   • عدم تقارن ذاتی بینی در هنگام تولد
   • ضربه به بینی در اثر تصادفات یا برخوردهای فیزیکی که سبب شکستگی بینی شده و به کجی بینی می انجامند.
   • جراحی بینی ناموفق ؛ بعضی از جراحی ها به دلیل عدم انتخاب یک جراح بینی ماهر و مجرب به عوارضی اعم از کجی بینی منجر می شوند.
 • یکی دیگر از دلائل کجی بینی ، انحراف سپتوم یا تیغه بینی می باشد.

انحراف بینی چیست ؟

تیغه بینی وظیفه جداسازی حفره های راست و چپ بینی را به عهده دارد و دقیقا در خط عمود و مرکزی صورت قرار گرفته است. جراحی بینی کج

چنانچه تیغه بینی یا اصطلاحا سپتوم بینی از این خط عمود و مرکزی انحراف یافته و به سمتی دیگر متمایل شود ، موجب بروز انحراف بینی و علاوه بر آن سبب انسداد یک یا هر دو سوراخ بینی ، مشکلات تنفسی ، احتقان بینی ، خونریزی بینی و در موارد حاد کجی ظاهری بینی خواهد شد.

توجه داشته باشید که کجی بینی با انحراف بینی تفاوت داشته و انحراف بینی تنها می تواند یکی از علل کجی بینی به شمار رود.

ضمنا جراحی بینی کج در دسته جراحی های زیبایی بینی Rhinoplasty قرار دارد ، در صورتی که جراحی انحراف بینی Septoplasty در دسته جراحی های درمانی بینی قرار می گیرد.

به عنوان مثال چنانچه شخصی دچار انحراف بینی بوده و در اثر انحراف تیغه بینی با کجی بینی نیز مواجه باشد ، در صورت اقدام به جراحی انحراف بینی ، تنها مشکل انحراف بینی او مرتفع خواهد شد و در صورتی که تمایل به اصلاح کجی بینی نیز داشته باشد می بایست هر دو جراحی انحراف بینی و جراحی زیبایی بینی را به طور همزمان ( Septorhinoplasty ) انجام دهد.

هزینه جراحی بینی کج

از آن جا که جراحی بینی کج نوعی جراحی زیبایی بینی محسوب می گردد ، پرداخت تمامی هزینه آن بر عهده خود فرد بوده و به هیچ وجه تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد.

در رابطه با هزینه دقیق جراحی بینی کج و کلیه جراحی های زیبایی بینی نمی توان مبلغی قطعی را عنوان نمود و اعلام هزینه اصلی و نهایی عمل مستلزم مراجعه به جراح بینی و انجام معاینات و بررسی های تخصصی می باشد.

پاسخ

9 − چهار =

Call Now Buttonتماس با دکتر