جراحی تومورهای سر و گردن

جراحی تومورهای سر و گردن

توده های سر و گردن در اثر رشد بی رویه برخی از سلول ها در نواحی سر و گردن پدید می آیند که به دو دسته خوش خیم و بد خیم تقسیم می شوند ؛ با توجه به نوع تومور ایجاد شده روش های درمانی بسیاری وجود دارد که جراحی تومورهای سر و گردن یکی از این روش ها می باشد.

توده ها و سرطان های سر و گردن شامل : تومورها و سرطان های ناشی از تومورهای زبان و حفره دهان ، حنجره ، بینی ، تومورهای غدد بزاقی ( پاروتید غده تحت فکی ) و سایر نواحی سر و گردن می باشد و می تواند به صورت خوش‌خیم ، بدخیم و در مواردی به شکل خونریزی دهنده ظاهر گردد.

باید توجه داشت که اغلب این سرطان ها از نوع سرطان سلول سنگفرشی مربوط به غشای داخلی حفره دهان ، بینی و حنجره است.

جراحی تومورهای سر و گردن

علل ابتلا به تومورهای سر و گردن

85 درصد این نوع از سرطان ها با مصرف دخانیات در ارتباط بوده و در 75 درصد از بیماران ، مصرف همزمان الکل و دخانیات جزو علل اصلی ابتلا به این بیماری می باشد.

همچنین وجود سایر تومورها ؛ همچون تومورهای تیروئید که فرد در راستای درمان آن اشعه درمانی انجام داده است می تواند منجر به پیدایش تومورهای سر و گردن شود.

در برخی موارد نیز ویروس HPV می تواند زمینه ای برای ابتلا به تومورهای سر و گردن محسوب شود.

لازم به ذکر است که عوامل وراثتی و سابقه فامیلی می تواند از عوامل بروز تومورهای سر و گردن باشد.

از دیگر عوامل ابتلا به تومورهای سر و گردن می توان  به موارد ذیل اشاره نمود :

  • عدم رعایت بهداشت دهان و دندان
  • مصرف غذاهای حاوی نمک زیاد و فرآوری شده
  • قرار گیری در معرض برخی مواد شیمیایی و پرتوهای خطرزا

درمان تومورهای سر و گردن

به طور معمول ، توده های سر و گردن حالتی غیر سرطانی و خوش خیم دارند ؛ از این رو به سهولت قابل درمان خواهند بود و درمان سرطان گردن غیرممکن نمی باشد.

در پاره ای از موارد درمان این توده ها با دارودرمانی و در مواردی با برداشتن توده ها امکان پذیر خواهد بود که انجام هر یک به صلاحدید پزشک بستگی دارد.

در اغلب موارد ، ابتدا از طریق شیمی درمانی و رادیوتراپی اقدام به درمان بیماری صورت می گیرد و سپس درمان با انجام جراحی همراه می گردد.

البته ناگفته نماند که در برخی موارد ممکن است پس از جراحی تومورهای سر و گردن ، مجددا به انجام رادیوتراپی و شیمی درمانی نیز نیاز باشد.

جراحی تومورهای سر و گردن

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنم ؟

به طور کلی ، ممکن است که تومورهای سر و گردن فاقد هر گونه علامتی باشند ، در چنین مواردی نباید آن ها را نادیده گرفت ؛ چرا که هر نوع توده ملموسی حتی اگر بدون درد باشد می بایست مورد توجه قرار گیرد.

از این رو وجود هر گونه توده در ناحیه گردن بخصوص در افرادی که بیش از 45 سال سن دارند ، می بایست سریعا مورد معاینه و بررسی قرار گیرد.

آیا فعالیت غدد تیروئید در ابتلا به تومورهای سر و گردن دخیل است ؟

خیر ؛ کم کاری و پرکاری تیروئید هرگز منجر به ابتلا به تومورهای سر و گردن نخواهد شد ، البته همانطور که پیشتر اشاره نمودیم تومورهای تیروئید می توانند منجر به بروز و پیدایش این تومورها گردند.

پاسخ

یک + 13 =

Call Now Buttonتماس با دکتر