جراحی تومورهای پوست

عمل جراحی تومورهای پوست

برای درمان تومورهای پوستی ؛ روش های درمانی بسیاری وجود دارد که پزشک با توجه به عواملی هم چون اندازه ، ناحیه ، شدت تومور و غیره بهترین روش درمانی را انتخاب می کند ؛ جراحی تومورهای پوست ، یکی از رایج ترین روش های درمانی جهت درمان تومورهای پوستی می باشد.

انواع روش های جراحی تومورهای پوست :

همانطور که اشاره شد ؛ روش های مختلفی به منظور جراحی تومورهای پوست یا در حقیقت سرطان پوست ، وجود دارد که جراح متخصص با توجه به موقعیت زائده پوستی ، اندازه آن و غیره یکی از روش ها را برمی گزیند.

در ادامه انواع روش ها و متدهای برداشتن تومورهای پوستی را نام برده و به اختصار هر یک را تشریح خواهیم نمود.

  • جراحی تومورهای پوست با برداشتن کامل زائده :

این جراحیجراحی تومورهای پوست که اصطلاحا اکسیزیونال نامیده می شود رایج ترین روشی است که در راستای درمان سرطان های پوست مورد استفاده قرار می گیرد.

به منظور انجام این روش ، جراح اقدام به بی حس نمودن موضع مورد نظر کرده و زائده پوستی را به کمک تیغ جراحی بر می دارد ، ضمنا جراح ، پوست نواحی اطراف زائده ( حاشیه ) را نیز برخواهد داشت.

پوست اطراف زائده در زیر میکروسکوپ بررسی خواهد شد تا پزشک از این مسئله اطمینان حاصل کند که تمامی سلول های سرطانی خارج شده اند.

  • جراحی میکروگرافی ( Mohs ) :

این روش نیز از دیگر روش هایی است که جهت برداشتن تومورهای پوست از آن استفاده می شود.

در روش میکروگرافی نیز موضع مورد نظر توسط جراح بی حس می گردد ، سپس جراح متخصص اقدام به تراشیدن لایه ای نازک از زائده نموده و جهت بررسی در آن واحد در زیر میکروسکوپ قرار می دهد این فرآیند تا جایی ادامه می یابد که جراح اطمینان حاصل کند که در هیچ یک از لایه های پوست سلول سرطانی وجود ندارد.

در این روش ، جراح کل زائده سرطانی و همچنین بخشی جزئی از بافت سالم پوست را بر می دارد.

  • خشک کردن به روش الکتریکی و کورتاژ :

این روش غالبا با هدف برداشتن سرطان کوچک پوست مورد استفاده قرار می گیرد و عموما پروسه انجام آن ساده و سریع می باشد.

طی این روش ، به کمک ابزاری تیز که شکلی مشابه قاشق دارد و تحت عنوان آلت تراش نامیده می شود ، سرطان برداشته شده و سپس به منظور کنترل خونریزی و از بین بردن هر گونه سلول بجا مانده سرطانی نوعی جریان الکتریکی به ناحیه تحت درمان ارسال می گردد.

  • جراحی تومورهای پوست به روش سرمایشی :

این روش که در اصطلاح به کرایو نیز موسوم است ، برای افرادی که توانایی تحمل انواع دیگر روش ها را ندارند گزینه مناسبی می باشد.

روش کرایو ، در حقیقت برای درمان سرطان در مراحل ابتدایی ابتلا و نیز در سرطان پوست در پوست های بسیار نازک شیوه مناسبی خواهد بود.

در این روش ، نیتروژن مایع به صورت کاملا مستقیم بر روی زائده گذاشته خواهد شد ، البته توجه داشته باشید که متاسفانه این روش درمانی در برخی موارد منجر به تورم شده و سبب آسیب اعصاب و از دست دادن حس در موضع اعصاب می گردد.

  • جراحی تومورهای پوست با لیزر :

در روش لیزر ، اشعه باریکی از نور جهت برداشتن سلول های سرطانی مورد استفاده قرار می گیرد.

لازم به ذکر است که این روش درمانی ، معمولا در راستای برداشتن زائده های موجود در لایه های پایینی پوست استفاده می گردد.

پاسخ

هشت − 2 =

Call Now Buttonتماس با دکتر