جراحی تیروئید

جراحی تیروئید

تیروئید ، یک غده کوچک در ناحیه تحتانی و قدامی گردن می باشد که وظیفه آن تولید هورمون هایی است که هر کدام از آن ها وظایف مختص خود را به عهده دارند ؛ حال در صورتی که غده تیروئید ، بیش از مقدار معین هورمورن تولید کند ، فرد نیاز به انجام جراحی تیروئید خواهد داشت.

وظایف اصلی غده تیروئید

غده تیروئید موظف به انجام امور زیر می باشد :

  • به سوخت و ساز بدن کمک می کند.
  • تنظیم حرارت بدن را به عهده دارد.
  • عملکرد صحیح اعضای بدن را کنترل می کند.
  • مواد غذایی دریافتی را به انرژی تبدیل می نماید.
  • هورمون هایی را جهت خونرسانی به کلیه بافت های بدن تولید می کند.

جراحی تیروئید

انواع بیماری های تیروئید

رایج ترین بیماری های تیروئید عبارتند از :

  1. پرکاری تیروئید یا هیپرتیرودیسم : بیماری هایی از قبیل گواتر ندولر و آدنوم سمی ، ناشی از پرکاری تیروئید می باشند.
  2. کم کاری تیروئید یا هیپوتیرویدیسم : التهاب تیروئیدی هاشیماتو یکی از بیماری هایی است که در اثر کم کاری تیروئید ایجاد می شود.

توده ها و تومورهای تیرویید موارد اصلی نیاز به جراحی تیرویید می باشند که در ابتدا ارزیابی های تشخیصی همچون تصویربرداری ( سونوگرافی ، اسکن هسته ای تیرویید و در برخی موارد سی تی اسکن ) انجام شده و در موارد تشخیص بدخیمی یا شک بالای آن جراحی تیروئید یا تیروییدکتومی انجام می گردد .

لازم به ذکر است که چنانچه غده تیروئید فعالیت طبیعی داشته اما بزرگ شده باشد ، آن را گواتر می نامند ؛ از این رو فردی که گواتر دارد لزوما دچار کم کاری یا پرکاری تیروئید نیست.

درمان تیروئید

متاسفانه در حال حاضر ، افراد بسیاری با نارسایی های غده تیروئید مواجه بوده و با این بیماری دست و پنجه نرم می کنند.

چنانچه بیماری تیروئید به درستی تشخیص داده نشود و فرد روند درمانی آن را پیش نگیرد قاعدتا با عوارض متعدد این بیماری روبرو خواهد شد.

در برخی موارد به وسیله دارودرمانی می توان بیماری تیروئید را کنترل و حتی درمان نمود اما در مواردی دیگر ، برای درمان این بیماری نیاز به انجام جراحی تیروئید ، می باشد.

جراحی تیروئید

نحوه جراحی تیروئید

برای انجام جراحی تیروئید می بایست بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار گیرد. پس از آن ، جراح متخصص اقدام به ایجاد یک برش کوچک حدودا 7 سانتیمتری در قاعده گردن بیمار می نماید و به کمک لنزهایی با قابلیت بزرگنمایی قادر خواهد بود که موقعیت غده تیروئید را مشخص کرده و به این ترتیب بخشی از غده تیروئید یا در صورت لزوم تمام آن را بردارد.

در انتهای جراحی تیروئید ؛ محل جراحی ، بخیه زده شده و با گاز استریل پانسمان می گردد.

لازم به ذکر است که مدت زمان جراحی تیروئید با توجه به نوع تیروئید ، متفاوت خواهد بود ، ولی به طور کلی انجام این جراحی تقریبا به 2 الی 3 ساعت زمان نیاز دارد.

با توجه به قرار گرفتن تیروئید بر روی اعصاب حرکتی حنجره احتمال آسیب این عصب ها در حین جراحی وجود دارد که برای پیشگیری آن تکنولوژی مونیتورینگ عصب راجعه حنجره برای حفظ آن به کار می رود.

هزینه جراحی تیروئید

هزینه نهایی این جراحی را نمی توان بدون معاینه بیمار اعلام نمود ، لذا افرادی که نیاز به انجام جراحی تیروئید دارند باید به جراح و متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنند تا ایشان پس از بررسی های لازم و تجویز آزمایشات ضروری و بررسی نتایج آن ؛ هزینه قطعی جراحی را مشخص نمایند.

پاسخ

10 − هفت =

Call Now Buttonتماس با دکتر